sobota, 14 lipca 2012

Kura

Phabuj długo rozmyślała, jak przyjąć niezwykłego gościa. Był nim Leopold-wielki kompozytor i artysta. Polak żydowskiego pochodzenia. To on kierował słynnym w całej Europie cygańskim zespołem, w którym śpiewał i tańczył syn Phabuj. Cyganie kochali Leopolda i nazywali wujkiem, przez szacunek. Młodsi na powitanie musieli całować go w rękę. Phabuj podjęła decyzję.
Wieczorem po koncercie wuj Leopold usiadł przy suto zastawionym stole.Cyganka pilnie mu się przyglądała. Kiedy sięgnął po kurę, szepnęła :
-Wiesz, wujku, nie kupowałam tej kury. Ja ją dla ciebie ukradłam. Smaczna?
                                                                                            Lidia Ostałowska, Cygan to Cygan,Warszawa 2000


Leopold Kozłowski w Busku -Zdrój, photo by Fenek89
                 Leopold Kozłowski, jid. לעאָפּאָלד קאָזלאָװסקי (ur. 26 listopada 1918   w Przemyślanach pod Lwowem) – polski muzyk-pianista, kompozytor, dyrygent; ostatni żyjący przedstawiciel autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany ostatnim klezmerem Galicji.
                 Podczas Holokaustu stracił oboje rodziców. W obozie pracy w Kurowicach należał do obozowej orkiestry. Uratował się wraz z bratem Adolfem dzięki ucieczce. Trafił do żydowskiego oddziału partyzanckiego Abrama Bauma "Bunia".
                W 1944 wziął udział w obronie Hanaczowa przed UPA. W trakcie jednego z napadów Ukraińcy zamordowali jego brata. Oddział, którego był członkiem, wszedł z czasem w struktury AK. Po wyzwoleniu wstąpił do LWP, gdzie dosłużył się stopnia podporucznika.
                Ukończył lwowskie konserwatorium w klasie fortepianu (1941) i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy.
                Skomponował muzykę do filmów: Austeria w reż. Jerzego Kawalerowicza (1983), I skrzypce przestały grać (1988) i Skrzypce Rotszylda (1988) ; jako aktor zagrał w Liście Schindlera Stevena Spielberga, gdzie był także konsultantem muzyki gettowej, twórca opracowania muzycznego do polskiej sekwencji filmu "Wichry wojny" w reżyserii Dana Curtisa z Ali MacGraw i Robertem Mitchumem, autor ilustracji muzycznej do sekwencji cygańskiej filmu Jerzego Skolimowskiego "Wiosenne wody" z Nastassią Kinski.
               Opracował muzycznie sześć polskich wersji musicalu Skrzypek na dachu. Wielokrotnie koncertował w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
                 Jest wnukiem Pejsach Brandweina , który wraz z tuzinem swoich muzykujących synów założył najsłynniejszą w Galicji kapelę klezmerską. Wszyscy mieli profesjonalne wykształcenie muzyczne. Kapela braci Brandweinów grała nawet u marszałka Józefa Piłsudskiego i na dworze cesarza Franciszka Józefa. Jeden z wujów Leopolda Kozłowskiego – klarnecista Naftule Brandwein – uważany był w Ameryce za "króla" muzyki klezmerskiej.
                                                                                                                                                             Źródło: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz