środa, 4 kwietnia 2012

Holocaust i Tolerancja"- antydyskryminacyjne seminarium – Oświęcim

Nie może być naprawiania świata, tolerancji, wyzbycia się uprzedzeń bez naprawiania i doskonalenia siebie. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Tego się nauczyłem podczas dwudniowego seminarium w Oświęcimiu.

----------------------------------------------------------------------

„Mamy dwie możliwości: albo podjąć jakiekolwiek, choćby ograniczone działanie, albo czekać, aż uprzedzenia jakimś cudem same znikną z życia społecznego".
                                                                    Henry Tajfel, Social Stereotypes and Social Groups, 1981


                W dniach 17-18 marca 2012 r. w brałem udział w dwudniowym seminarium zatytułowanym. „Holocaust i Tolerancja”. Seminarium było zorganizowane przez Żydowskie Centrum w Oświęcimiu przy wsparciu Ambasady USA w Warszawie. Poza mną uczestniczyła w nim czternastoosobowa grupa nauczycieli, wychowawców oraz pracowników organizacji pozarządowych.



             Dwudniowe seminarium rozpoczęliśmy "eksperckim" zwiedzaniem kompleksu byłych nazistowskich obozów zagłady KL Auschwitz -Birkenau. Dzięki nietypowemu podejściu przewodniczki Katarzyny Nowak było to dla mnie nowe spojrzenie na Shoah.

                W tym osobistym doświadczaniu towarzyszył mi album „Auschwitz. Miejsce na którym stoisz”, będący współczesnym zapisem pustki po kliku transportach Żydów deportowanych z Węgier do Birkenau latem 1944 roku. To wyjątkowa konfrontacja autentycznych fotografii zachowanych w albumie Lili Jacob z czasem współczesnym.

fot. pl.auschwitz.org

             Popołudniowe zajęcia otworzył dyrektor Żydowskiego Centrum w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz wraz z koordynatorem projektu Maciejem Zabierowskim. Obaj panowie poprowadzili sobotnią część zajęć poszukując poprzez nasze osobiste doświadczenia korzeni antysemityzmu i nietolerancji.


              Poznawanie siebie, wychodzenie ze świata lęków, uprzedzeń i skrywanych niechęci była dobrą lekcją podsumowaną filmem „Niebieskoocy”.


 pozostałe części znajdziecie na youtube


              Film „Niebieskoocy” jest zapisem przebiegu doświadczenia z 1968 roku i powtórzonego w 1995 roku, jakie przeprowadziła Jane Elliott walcząca przeciwko rasizmowi w Stanach Zjednoczonych. W eksperymencie Elliot dzieli osoby uczestniczące w badaniu na dwie grupy wg pewnej nieznacznej i mało zauważalnej cechy, jaką jest kolor oczu. Osoby o niebieskich oczach zostali dla celów badania uznani za grupę " gorszą", " mniej inteligentną", "mniej wartościową". Jane Elliott w eksperymencie poniża, deprymuje i podważa słuszność każdego działania niebieskookich, aby ukazać z jakimi trudnościami i dyskryminacją spotyka się społeczność afroamerykańska na co dzień jedynie ze względu na ciemny kolor skóry. Podczas badania Elliot przedstawia i wyjaśnia przedstawia mechanizmy dyskryminacyjne, jakimi posługują się tzw. przeciętni Amerykanie. Całość badania trwa 2,5 godziny, podczas którego większość uczestniczących w eksperymencie niebieskookich nie wytrzymuje złego traktowania. W filmie sceny z badań z lat 1968 i 1995 przeplatają się z wypowiedziami Elliot na temat jej działalności przeciwko rasizmowi.

             Zajęcia w drugim dniu seminarium odbywały się w Centrum Żydowskim. Poranne zwiedzanie Synagogi Chewra Lomdej Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę) oraz Muzeum Żydowskiego przybliżyło nam historię społeczności żydowskiej Oświęcimia.




              W bloku zajęć warsztatowych Maciej Zabierowski i Tomasz Kuncewicz zaprezentowali nam formy nowoczesnych metod nauczania o historii społeczności żydowskich, Zagładzie oraz tolerancji. Pokazali nam też wiele dobrych praktyk realizowanych w szkołach i przestrzeni publicznej.
               To były dwa dni intensywnej pracy nie tylko zespołowej, ale przede wszystkim pracy nad sobą. Nie może być naprawiania świata, tolerancji, wyzbycia się uprzedzeń bez naprawiania i doskonalenia siebie. Nie jest to łatwe, ale możliwe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz