Do czasu wybuchu II wojny śiatowej w Grecji żyło ok 77300 Żydów.Największą liczbę Żydów umieścili naziści w getcie w Salonikach, skąd od 1943 roku rozpoczęły się deportacje do KL Auschwitz.Aby greccy Żydzi nie zorientowali się w sytuacji naziści przy deportacjach wprowadzili bilety do Auschwitz, które Żydzi musieli wykupić.Nazistowska perfidia nie znała granic.Niemcy deportowali do obozów zagłady ok 65000 Żydów, z których zagładę przeżyło jakieś 2000 osób. Uratowanych zostało ok.8226 greckich Żydów. Około tysiącu spośród nich udało się zbiec na bliski wschód, w szczególności do Turki.650 Żydów weszło w szeregi greckiej prartyzantki. Wg szacunków 6576 osób ukrywanych było przez greckie rodziny.Wyliczając można określić, że Grecy uratowali ok 12 % społeczeństwa żydowskiego.
źródło :internet, Muzeum Auschwitz-Birkenauwtorek, 17 kwietnia 2012
poniedziałek, 9 kwietnia 2012
Zbiegowisko kamieni...
„Zbiegają się kamienie...
Oto kamień odmawia kadysz
Ciężarem swoim
Mnogością swoją
I w bezbolesnej trawie
Kamieniuje miejsce.”
Jerzy Ficowski „Zbiegowisko kamieni”
Oto kamień odmawia kadysz
Ciężarem swoim
Mnogością swoją
I w bezbolesnej trawie
Kamieniuje miejsce.”
Jerzy Ficowski „Zbiegowisko kamieni”
photo by RobertM, Kirkut Oświęcim
piątek, 6 kwietnia 2012
Birkenau...
....Drutami okolony skrawek świata,
Gdzie ludzie tylko numerami są,
Gdzie brat spodlony gnębi swego brata,
A śmierć kościstą dłoń wyciąga swą.
Tam tyle krwi – tyle łez już pociekło,
Tam co noc z krzykiem trwogi budzisz się ze snu
A gdy cię ktoś zapyta: gdzie jest piekło?-
To śmiało powiedzieć możesz mu :
Birkenau – przeklęte Birkenau,
Oblane krwią i łzami,.....
/T. Borowski, Birkenau/
środa, 4 kwietnia 2012
Nie ma porozumienia.....
Przeczytałem artykuł „W Inowrocławiu wybudują lapidarium" z 29 marca 2012 roku zamieszczony w Gazecie Pomorskiej i jestem nim zbulwersowany i zniesmaczony.
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120329/INOWROCLAW01/120329072
Jako inowrocławianin z urodzenia z wyboru opolanin uważam tę sytuację za skandaliczną w mieście, które społeczności żydowskiej zawdzięcza nie tylko uzdrowisko, ale i rozwój gospodarczy i kulturalny.
Tłumaczenie Starostwa, że budowa lapidarium nie należy do zadań powiatu jest co najmniej dziwna, ponieważ na mocy art. 4.1. Ustawy o Samorządzie Gminnym powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie:
7) kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,
Starostwo ma „swoje macewy", które usiłuje przerzuć na Gminę Żydowską, a Ratusz ma „swoje macewy" wydobyte m.in. sprzed Pomnika Obrońców Inowrocławia oraz skweru przy ul. Narutowicza, które leżały kilkanaście miesięcy niezabezpieczone, nie zinwentaryzowane na terenie Zakładu Zieleni Miejskiej w Inowrocławiu.
Wypowiedź Pani Anny Patyk świadczy o ogromnym braku wiedzy. Cyt.: "Zgromadziliśmy wystarczająco dużo macew, więcej nawet niż konieczna ilość do wybudowania lapidarium - tłumaczy Anna Patyk z inowrocławskiego Ratusza.". Co to znaczy? Pani Anna Patyk nie wie, że w judaizmie macewa jest wyrazem czci dla zmarłego, troski o jego duszę, jest rzeczą świętą i należy jej się szacunek. Tłumaczenie, że wydobyto więcej macew niż jest to „konieczne" graniczy z totalną ignorancją. Również Pani Marlena Gronowska wprowadza czytelników w błąd ponieważ macewy wydobyte sprzed III LO są tylko zeskładowane na paletach i nie zabezpieczone.
Przerzucanie odpowiedzialności na Gminę Żydowską jest wielkim nieporozumieniem i bardzo przykrą sprawą, przykrą o tyle, że byłem w nią również zaangażowany po części osobiście. W sierpniu 2011 roku miałem przyjemność poznać Pana Marcina Wożniaka, archeologa i pracownika Muzeum im. Jana Kasprowicza, który pracował przy eksploracji macew. Każdą z nich nie tylko opisał, ale i udokumentował fotograficznie. Jako członek redakcji Forum Żydów Polskich przeprowadziłem z nim wywiad ciesząc się że lapidarium powstanie i w Inowrocławiu powstanie miejsce należne pamięci społeczności żydowskiej.
Bardzo to przykra sytuacja, że na gruncie miasta Inowrocławia nie ma porozumienia pomiędzy Ratuszem a Starostwem.
***
Do artykułu zamieszczam fotografie macew, które fotografowałem w maju 2011 roku oraz w styczniu 2012 roku na terenie Zieleni Miejskiej w Inowrocławiu. To co znajduje się na fotografii wygląd świadczy o zabezpieczeniu przez Ratusz.
Do artykułu zamieszczam fotografie macew, które fotografowałem w maju 2011 roku oraz w styczniu 2012 roku na terenie Zieleni Miejskiej w Inowrocławiu. To co znajduje się na fotografii wygląd świadczy o zabezpieczeniu przez Ratusz.
Holocaust i Tolerancja"- antydyskryminacyjne seminarium – Oświęcim
Nie może być naprawiania świata, tolerancji, wyzbycia się uprzedzeń bez naprawiania i doskonalenia siebie. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Tego się nauczyłem podczas dwudniowego seminarium w Oświęcimiu.
----------------------------------------------------------------------
„Mamy dwie możliwości: albo podjąć jakiekolwiek, choćby ograniczone działanie, albo czekać, aż uprzedzenia jakimś cudem same znikną z życia społecznego".
Henry Tajfel, Social Stereotypes and Social Groups, 1981
W dniach 17-18 marca 2012 r. w brałem udział w dwudniowym seminarium zatytułowanym. „Holocaust i Tolerancja”. Seminarium było zorganizowane przez Żydowskie Centrum w Oświęcimiu przy wsparciu Ambasady USA w Warszawie. Poza mną uczestniczyła w nim czternastoosobowa grupa nauczycieli, wychowawców oraz pracowników organizacji pozarządowych.
Dwudniowe seminarium rozpoczęliśmy "eksperckim" zwiedzaniem kompleksu byłych nazistowskich obozów zagłady KL Auschwitz -Birkenau. Dzięki nietypowemu podejściu przewodniczki Katarzyny Nowak było to dla mnie nowe spojrzenie na Shoah.
W tym osobistym doświadczaniu towarzyszył mi album „Auschwitz. Miejsce na którym stoisz”, będący współczesnym zapisem pustki po kliku transportach Żydów deportowanych z Węgier do Birkenau latem 1944 roku. To wyjątkowa konfrontacja autentycznych fotografii zachowanych w albumie Lili Jacob z czasem współczesnym.
fot. pl.auschwitz.org
Popołudniowe zajęcia otworzył dyrektor Żydowskiego Centrum w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz wraz z koordynatorem projektu Maciejem Zabierowskim. Obaj panowie poprowadzili sobotnią część zajęć poszukując poprzez nasze osobiste doświadczenia korzeni antysemityzmu i nietolerancji.
Poznawanie siebie, wychodzenie ze świata lęków, uprzedzeń i skrywanych niechęci była dobrą lekcją podsumowaną filmem „Niebieskoocy”.
pozostałe części znajdziecie na youtube
Film „Niebieskoocy” jest zapisem przebiegu doświadczenia z 1968 roku i powtórzonego w 1995 roku, jakie przeprowadziła Jane Elliott walcząca przeciwko rasizmowi w Stanach Zjednoczonych. W eksperymencie Elliot dzieli osoby uczestniczące w badaniu na dwie grupy wg pewnej nieznacznej i mało zauważalnej cechy, jaką jest kolor oczu. Osoby o niebieskich oczach zostali dla celów badania uznani za grupę " gorszą", " mniej inteligentną", "mniej wartościową". Jane Elliott w eksperymencie poniża, deprymuje i podważa słuszność każdego działania niebieskookich, aby ukazać z jakimi trudnościami i dyskryminacją spotyka się społeczność afroamerykańska na co dzień jedynie ze względu na ciemny kolor skóry. Podczas badania Elliot przedstawia i wyjaśnia przedstawia mechanizmy dyskryminacyjne, jakimi posługują się tzw. przeciętni Amerykanie. Całość badania trwa 2,5 godziny, podczas którego większość uczestniczących w eksperymencie niebieskookich nie wytrzymuje złego traktowania. W filmie sceny z badań z lat 1968 i 1995 przeplatają się z wypowiedziami Elliot na temat jej działalności przeciwko rasizmowi.
Zajęcia w drugim dniu seminarium odbywały się w Centrum Żydowskim. Poranne zwiedzanie Synagogi Chewra Lomdej Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę) oraz Muzeum Żydowskiego przybliżyło nam historię społeczności żydowskiej Oświęcimia.
W bloku zajęć warsztatowych Maciej Zabierowski i Tomasz Kuncewicz zaprezentowali nam formy nowoczesnych metod nauczania o historii społeczności żydowskich, Zagładzie oraz tolerancji. Pokazali nam też wiele dobrych praktyk realizowanych w szkołach i przestrzeni publicznej.
To były dwa dni intensywnej pracy nie tylko zespołowej, ale przede wszystkim pracy nad sobą. Nie może być naprawiania świata, tolerancji, wyzbycia się uprzedzeń bez naprawiania i doskonalenia siebie. Nie jest to łatwe, ale możliwe.
Subskrybuj:
Posty (Atom)